Sukces kancelarii Stocki w sprawie dotyczącej odpowiedzialności pracodawcy za wypadek przy pracy

2021.05.31

Sąd Okręgowy w Sieradzu nieprawomocnie oddalił powództwo przeciwko naszemu klientowi, pozwanemu o blisko 300.000 zł z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia za szkody doznane przez pracownika na skutek wypadku przy pracy. Przekonaliśmy Sąd, aby ograniczył rozpoznanie sprawy do zagadnienia wstępnego, czy w ogóle istnieją podstawy odpowiedzialności pracodawcy. Dzięki temu proces został skrócony, a szereg wniosków dowodowych powoda, m.in. o przeprowadzenie skomplikowanych opinii biegłych oddalonych. Sąd doszedł do wniosku, że pracodawca nie naruszył zasad BHP, a do wypadku doszło z winy pracownika

Warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że pracownik ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu szkód doznanych przy wypadku przy pracy na podstawie przepisów KC, niezależnie od przysługujących mu świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych Dla organizacji może być to daleko idąca odpowiedzialność finansowa.Dlatego powinna zadbać o przestrzeganie zasad BHP, w tym:

  • zapewnić warunki pracy odpowiadające BHP, w tym systematyczne szkolenia pracowników (art. 94 KP)

  • stosować maszyny i urządzenia zapewniające BHP (art. 215 KP)

  • organizować pracę zgodnie z zasadami BHP (212 KP)

Naruszenie zasad bhp może także narazić pracodawcę na odpowiedzialność karną (art. 220 kk). Warto zatem przeprowadzić audyt oceniający realizację obowiązków bhp, w tym ich właściwe udokumentowanie, co może pomóc uchronić się przed tą daleko idącą odpowiedzialnością, a co najważniejsze zapewnić bezpieczeństwo pracowników.