Blog
Czarna owca w radzie nadzorczej – czy członkowie rady nadzorczej ponoszą odpowiedzialność karną za działanie na szkodę spółki?
Zgodnie z art. 296 § 1 k.k. osoba, która na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu albo umowy, jest obowiązana do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej,…
Determinacja w postępowaniu karnym się opłaca!
Po kilku latach prowadzenia postępowania udało nam się jako pełnomocnikom oskarżycielki posiłkowej doprowadzić do prawomocnego skazania przez sąd karny menedżera spółki za oszustwo na szkodę naszej Klientki (art. 286 §1…
Sukces kancelarii Stocki w sprawie dotyczącej odpowiedzialności pracodawcy za wypadek przy pracy
Sąd Okręgowy w Sieradzu nieprawomocnie oddalił powództwo przeciwko naszemu klientowi, pozwanemu o blisko 300.000 zł z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia za szkody doznane przez pracownika na skutek wypadku przy pracy….
Jak nie stosować zabezpieczenia w postępowaniu karnym
Sąd Okręgowy w Poznaniu uwzględnił nasze zażalenie i uchylił postanowienie Prokuratora o zabezpieczeniu grożącej zdaniem Prokuratora kary grzywny i środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody w wysokości 86 mln….
Ustalenia „na gębę” mogą przedsiębiorcy i menedżerowi w sądzie nie wystarczyć
Od ponad roku obowiązuje w kodeksie postępowania cywilnego art. 458(11). Przedsiębiorcy powinni zwrócić na niego szczególną uwagę. Może mieć on dla nich istotne konsekwencje w sytuacji, kiedy będą dochodzili swoich…
Co zrobić gdy zostaniesz zatrzymany? Praktyczne wskazówki
Zatrzymanie jest jednym z podstawowych środków przymusu, ukierunkowanym na wykorzystanie przez organy ścigania pewnego efektu zaskoczenia oraz zdobycie w ten sposób, w mniej lub bardziej uczciwej formie, przewagi procesowej nad…
Jakie prawa przysługują zatrzymanemu?
Zatrzymanie jest niejednokrotnie pierwszym zdarzeniem, w ramach którego osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa ma styczność z organami ścigania, a zarazem momentem inicjującym jej udział w postępowaniu karnym. Jakkolwiek jest…
Wygrana odprawa menedżerska w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku
Po skomplikowanym procesie sądowym Sąd Apelacyjny w Gdańsku, Wydział Cywilny, orzekł, że naszym klientom – dwóm byłym menedżerom dużej spółki giełdowej – należy się odszkodowanie (tzw. odprawa) w łącznej wysokości…
Sukces prawników kancelarii Stocki w głośnej sprawie ostatnich zatrzymań CBA dot. Polnord S.A
17 października 2020 r. Sąd Rejonowy w Poznaniu nie uwzględnił wniosku o zastosowanie aresztu w stosunku do jednego z naszych klientów. Znakomicie uzasadnione postanowienie cieszy nas również z tego powodu,…
Jak ograniczyć ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej menedżera za działania lub zaniechania innych osób? Publikacja adw. Kamila Statucha
Menadżerowie, jako osoby zarządzające podmiotami gospodarczymi ponoszą, co oczywiste, odpowiedzialność za swoje działania oraz zaniechania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej zarządzanego podmiotu oraz zajmowaniem się jego sprawami majątkowymi. Polskie prawo…
Istotne dla praktyki w sprawach wypadkowych rozstrzygnięcie sądu II instancji dotyczące umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym uzyskane przez prawników kancelarii Stocki
Niestety wciąż częstym widokiem na polskich drogach są stojące w poprzek jezdni, zawracające tiry. Rokrocznie w wyniku kolizji z blokującymi w ten sposób jezdnię pojazdami ginie lub doznaje poważnych uszczerbków…
Jaką odpowiedzialność cywilną ponosi menedżer? Publikacja adw. Piotra Stockiego w „Zarządzaniu placówką medyczną”
Wierzyciel podmiotu leczniczego może sięgnąć do prywatnej kieszeni menedżera. Zagadnienie to w czasach rozprzestrzeniania się koronawirusa i pogłębiającej się niewypłacalności wielu podmiotów nabiera szczególnego znaczenia. Wiąże się ściśle z obowiązkami wynikającymi…
Publikacja w magazynie „Zarządzanie placówką medyczną”. Adw. Kamil Statuch o tym jak ograniczyć odpowiedzialność zarządzając podmiotem leczniczym w czasie trwania pandemii.
Walka z rozprzestrzeniającym się wirusem stanowi wyzwanie nie tylko dla personelu medycznego, ale również dla osób zarządzających podmiotami leczniczymi. Właściwa realizacja obowiązków zarządczych nabiera w warunkach epidemii szczególnego znaczenia. Jak…
Dlaczego warto zawrzeć ubezpieczenie D&O? Artykuł adw. Piotra Stockiego w periodyku „Zarządzanie placówką medyczną”
Osoby zarządzające podmiotami leczniczymi i pełniące w nich funkcje menedżerskie narażone są na różne rodzaje odpowiedzialności prawnej, w tym cywilnej, administracyjnej, a nawet karnej. Zapraszamy do zapoznania się z publikacją…
Negocjowanie umów w czasach koronawirusa
Rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa wpłynęło na brak możliwości realizowania wielu zobowiązań, w tym zwłaszcza umownych. O tym, że oczekiwanie na lepsze czasy powinno być poświęcone na aktywne dążenie do renegocjowania…
Absolutorium a odpowiedzialność członka zarządu
Przy podejmowaniu uchwał w przedmiocie udzielenia absolutorium władzom spółek kapitałowych warto zwrócić uwagę na wydany przez Sąd Najwyższy wyrok z 17 kwietnia 2019 r. (sygn. akt II CSK 295/18), odnoszący…
Jeździł Mercedesem, pobrał zaliczkę, nie wykonał usług, zniknął…
Na spotkania przyjeżdżał Mercedesem najwyższej klasy. Ubierał się w najlepsze garnitury. Był bardzo elokwentny i kulturalny. A przy tym wiarygodny. Od razu obdarzyliśmy go zaufaniem. Po kilku spotkaniach zdecydowaliśmy się…